Розпізнавання осіб (на англ. – Face Recognition) – це один Tyto з найбільш перспективних методів безконтактної та біометричної ідентифікації людини. Перші системи розпізнавання осіб були реалізовані як програми, що встановлюються на комп'ютер. Сьогодні в повсякденному житті ми використовуємо ці технології, наприклад, функція FaceID в мобільних пристроях.
Зміст:
- Варіанти реалізації систем відеоспостереження для розпізнавання осіб
- Принцип роботи системи на базі апаратної відеоналітики
- Розпізнавання осіб у системах відеоспостереження
- Приклад розпізнавання осіб
- Рекомендації щодо встановлення камер
Відеоаналітика в системах відеоспостереження не стоїть на місці, базовим функціоналом таким, як вторгнення в периметр або перетин лінії, зникнення предмета з області, детекція руху, та інше, вже нікого не здивує. З недавнього часу, завдяки розвитку інтелектуальних технологій, розпізнавання осіб так само з'явилося в системах відеоспостереження і впевнено набуває масового характеру використання.
Існує безліч алгоритмів розпізнавання осіб, але у відеоспостереженні задіяли технологію, що працює на нейромережах, яка позначається абревіатурою AI (на англ. – Artificial Intelligence, що у перекладі – штучний інтелект). І слід зазначити, що AI-функції дають досить точні результати розпізнавання.
Варіанти реалізації систем відеоспостереження для розпізнавання осіб:
1. Спеціалізований софт та сервер
У системах є IP-камери, що передають відеопотоки на сервер. На сервері встановлюється спеціалізоване програмне забезпечення, яке виконує аналіз відеопотоків та порівнює отримані з відеопотоків зображення облич із шаблонами бази облич.
- Переваги: можливість підключення зазначеного сервера до існуючої системи відеоспостереження.
- Недоліки: рішення є високою вартістю сервера, як апаратної так і програмної.
2. Апаратна відеоаналітика на борту IP-камери
В даному випадку аналіз зображення буде проводитися самою камерою, а на сервер або відеореєстратор передаватимуться вже оброблені метадані.
Переваги: керуючі та записуючі пристрої не витрачають ресурси на обробку
відеопотоків, що призводить до відносно недорогої вартості рішення. Також IP-камери з вбудованою відеоаналітикою на базі AI за вартістю не набагато дорожче звичайних IP-камер.
Недоліки: сумісність між різними виробниками камер, при розширенні система буде прив'язана до одного і того ж виробника.
Враховуючи, що економічна складова систем на базі апаратної відеоаналітики камер переважає, то в подальшому наші розгляди стосуватимуться лише таких систем, а для демонстрації роботи системи використовуватимемо обладнання Tyto.
Принцип роботи системи на базі апаратної відоналітики:
З боку камери відбувається:
- Виявлення та захоплення особи в кадрі;
- Виділення характерних точок на обличчі та встановлення зв'язку між ними;
- Формування цифрового шаблону особи (метаданих);
- Передача метаданих у систему (NVR, VMS)
З боку NVR, VMS:
- Надходження та формування шаблонів осіб від камер;
- Проведення порівняльного аналізу;
- Виконання сценаріїв;
- Формування відеоархіву з прив'язкою до бази даних осіб.
Розпізнавання осіб у системах відеоспостереження Tyto
Розпізнавання осіб у системах відеоспостереження Tyto реалізовані в новій лінійці камер та відеореєстраторів з позначенням AI. Використання NVR (AI) дозволить організувати систему відеоспостереження та контролю за розпізнаванням осіб. Така система виявляє людину за геометрією обличчя, зберігає її профіль в базу даних, і виявляє нові появи в зоні перегляду камер.
NVR (AI) підтримує розпізнавання облич IP-камер Tyto серії AI по всіх 4, 8, 16, 32, 64-х каналах. Рішення оптимально підходить для встановлення на невеликих та середніх об'єктах, на яких необхідна безконтактна та швидка ідентифікація людей, наприклад, у магазинах, приймальних або прохідних. Система зможе завчасно виявити і повідомити охорону з появою недоброзичливця по геометрії особи з чорного списку, або побудувати маршрут пересування особи, що цікавить, в зоні пересування камер. Систему також можна використовувати для обліку робочого часу персоналу.
Приклад розпізнавання облич:
Результати розпізнавання залежать від правильної установки камери.
Рекомендації щодо встановлення камер:
- Камеру слід встановлювати в центральній частині входу-виходу на висоті підвісу 2 ~ 3 м
- Кут нахилу має бути в діапазоні 10-15 градусів
- Необхідно забезпечити хороше освітлення та уникати засвітки
- Розмір особи у кадрі має бути не менше 150 пікселів
Рекомендовані значення для встановлення камери:
Висота підвісу |
2,5 м |
Кут нахилу камери |
< 15 градусів |
Розмір особи |
> 150 х 150 пк |
Якщо за фактом на об'єкті складно виконати рекомендації по висоті установки камери, то найкраще для розпізнавання облич використовувати камери з варіофокальним об'єктивом, оскільки є можливість оптично наближати картинку, і таким чином виконувати умови по куту нахилу та розміру обличчя в кадрі.